Бадіченко Людмила Григорівна
вчитель української мови і літератури, зарубіжної літератури Помічнянської ЗШ І-ІІІ ступенів № 1 імені Героя України Березняка Є.С Добровеличківського району ,Кіровоградської області
пʼятниця, 2 лютого 2018 р.
Л.Костенко "Кольорові миші"Розробка уроку з української літератури у 7 класі
Тема. Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «
Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту. Умовна,
вигадана ситуація. Образ дівчинки Анни.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю
письменниці, допомогти учням зрозуміти суть поезії « Кольорові миші» -
зіставлення неповторності та стандарту; розвивати уяву, образне мислення,
вміння висловлювати свої думки і почуття з приводу прочитаного, аналізувати
поетичні твори,виховувати прагнення до
розвитку власної особистості, толерантність, естетичний смак.
Учні повинні
знати:
ü основні етапи
життєствердження поетеси;
ü зміст понять
образ – символ, антитеза.
Учні повинні
вміти:
ü аналізувати
ідейно-художній зміст вірша « Кольорові миші»;
ü знаходити
визначальні художні деталі у творі та пояснювати їхню роль;
ü розкривати зміст
образів – символів і давати їм власну оцінку.
Учні повинні
прагнути:
ü ставати кращими,
плекати у власних душах ідеали людяності, добра, порядності;
ü самостверджуватися,самовдосконалюватися,
само реалізовуватися;
ü залишатися незалежними
у поглядах, думках і переконаннях.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок - дослідження
Обладнання: підручник,
листочки
Методи та
прийоми:
передбачення, незакінчене речення,
асоціювання, бесіда, робота в групах, словесне малювання, словникова робота.
Фантазія важливіша, ніж знання,
оскільки знання обмежені.
(Альберт Ейнштейн).
Девіз
уроку: « Ми всі – одна
сім’я,
Ми всі – це безліч «Я»! »
Хід уроку
І. Організація
початку уроку.
Дитинства
дивосвіт —
це перші пісня й
казка,
Веселки кольори
і мрії чарівні...
Дитинства мить оцю ти не забудь, будь ласка,
Бо ще не раз її побачиш уві сні...
Дитячий світ... Мрійливий, квітучий і
різнобарвний... Скільки прекрасних творів про нього складено — і пісень, і
оповідань, і віршів! Щастя, веселощі, ігри — незмінні супутники цієї
неповторної пори у людському житті. І недарма епіграфом до сьогоднішнього
уроку я вибрала слова українського поета-пісняра Дмитра Луценка:
Щастя
— це віра в добро і любов,
Щастя
— це музика вільних дібров,
Щастя
— це діти і рідний дім,
Щастя
— це світ, подарований всім!
ІІ.
Повідомлення теми та мети уроку.
-
Сьогодні ми з вами і поринемо у
цей дивовижний світ дитинства. Цей світ вам зараз такий близький і рідний, а
скоро буде приходити лише у снах. Про щасливий світ дитинства ми будемо
говорити на сьогоднішньому уроці під час вивчення поезії Ліни Костенко «
Кольорові миші».
(
Запис числа, теми, епіграфа уроку)
« Наші
очікування»
Напишіть
на листочках, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, приклейте на «Скриньку
очікувань».
- Продовжить речення « Я хочу, можу,
буду сьогодні ….»
- Тож до роботи, адже наш девіз:
«
Ми всі – одна сім’я,
Ми
всі – це безліч « Я» !»
ІІІ. Сприйняття
та засвоєння нової навчальної інформації.
Розповідь
вчителя.
— Кожна доросла людина в душі відчуває себе
дитиною. Особливо це стосується письменників і поетів, адже лише той, хто
любить яскраві фарби життя, вміє фантазувати, бачити незвичайне у звичайному,
може відобразити дитячий дивосвіт на папері.
«Королевою дитячої української поезії»
називають Ліну Василівну Костенко, чиї незрівнянні, вишукані, неповторні вірші
ми будемо вивчати на уроках української літератури.
Присвятивши
маленьким громадянам збірку «Бузиновий цар», авторка вшановує в них
особистість, уміння бачити світ не лише очима, а й серцем, душею.
Про
що ж пише Ліна Костенко, у чому особливість та неповторність її творів? Перш
за все, мабуть, у тому, що вона вибудовує містки між минулим і сучасним, між
сучасним і майбутнім..
Учитель: Уявімо собі
середньовічне місто. У ньому темно від диму вогнищ, на яких спалюють людей,
котрі насмілилися думати чи жити
по-іншому. Наук тут ще не знають ладом. Отже, і
населення міста темне, неписьменне, легко визнає відьмою чи чаклуном
того, хто мислить чи чинить інакше, ніж інші…
1. Виразне
читання вчителем, потім учнями вірша
«Кольорові миші».
- Як ви розумієте значення таких слів?
(
Слова записані на дошці).
Цебто
– тобто;
страти
– покарання;
недоквас
– не доквашене;
жужмом
– купою;
чаклунка
– ворожка;
збити
з пуття – збити з розуму, з правильного шляху;
мантія
– судейська широка вільна накидка;
гарантія
– зобов’язання щодо виконання угоди, забезпечення, порука;
стандарт
– зразок, еталон, модель, який стає мірилом для інших подібних об’єктів.
2. Бесіда
за прослуханою поезією.
Якої пори року відбуваються події у творі? Чи
випадково це?
Як у вірші відтворено пору року?
Які художні деталі на це вказують?
Чи передає пейзаж настрій твору?
Події, зображені у вірші, реальні чи фантастичні? Доведіть
це.
У чому звинувачує сусід Анну?
Що найбільше його дратує?
Яких
це мишей робила Анна?
(Дивувала)
Що означає бачити
кольорові сни? (мріяти).
Які
кольори
використовує Ліна Костенко у вірші?
Які значення слова сірий ви знайшли у словнику?
СІРИЙ, -а, -е.
1. Колір, середнійміжбілимічорним// Неяскравий, тьмяний. // Безбарвний, однотонний.2. Хмарний, похмурий(пропогоду, ранок, деньіт. ін.).
3. перен. Нічимнепримітний, невиразний. // Позбавленийновизни; одноманітний; беззмістовний. // Позбавленийвиразності, яскравості, оригінальності.
4. перен., заст. Якийналежитьдонепривілейованогокласу; простий. // Неосвічений, малокультурний.
5. Уживаєтьсяякскладовачастиназоологічних, ботанічних, геологічних, технічнихтаіншихназв, термінів.
У якому із цих значень вживає Ліна Костенко слово сірий?
Як називається цей художній засіб?
А чи знаєте ви якісь фразеологізми з цим словом?
Про кого кажуть «Сіра миша»?
Крім епітетів, у вірші є інші художні засоби. Один
із них – символ.
Символ – (грецьк. symbolon – умовний знак,
натяк) – предметний або словесний знак, який виражає сутність певного явища,
наприклад: троянда – символ кохання; гілка каштана – символ Києва і т. п.
Символом
чого можна вважати сусіда ?
(Обмеженості
світогляду, примітивності тощо.)
А кольорових мишей?
(Вміння
помічати і творити прекрасне у щоденному житті)
А яке символічне значення втілює поетеса в образі
кольорового кота?
(Мабуть, це
якесь диво, що врятувало дівчинку від покарання.)
У чому незвичайність образу дівчинки Анни?
Підберіть епітети до характеристики дівчинки.
( Незвичайна,
обдарована, талановита…)
Яку кінцівку має вірш - щасливу чи трагічну? Чому
ви так гадаєте?
Про що цей вірш? (Про оригінальний підхід до сприйняття дійсності, про нестандартність
мислення, про творчу уяву…)
Яка головна думка вірша?
(Дивовижне
завжди з нами поруч, варто лише розгледіти його серед сірості та буденності
життя)
У чому полягає, на вашу думку, головний конфлікт
твору?
А чи можна вважати, що конфлікт, зображений у поезії, це конфлікт
між дорослими та дітьми? (Адже Анна – десятирічна дівчинка, а сусід і суддя –
дорослі).
Якщо так, то чим у такому випадку відрізняється
світ дітей від світу дорослих?
«Я — романтичний
фантазер»
(Уявити
себе на суді.)
— Чи виступив би ти на захист Анни?
— Яким чином ти б довів, що Анна —
романтична особа?)
Словесне
малювання ( Додаток 5)
— У вірші зіткнулося сіре і яскраве, неповторне
і буденне, оригінальне і стандартне, романтичне та приземлене. Пропоную вам
продовжити словесний ряд:
Анна
— фантастика, неординарність, романтика, різнобарв'я...
— З'єднайте стрілочками ознаки, які притаманні героям:
стандарт
романтизм
оригінальність Анна приземленість
неповторність сусід сірість
буденність
індивідуальність
Метод
«Трансформер»
— Пропоную вам перевтілитися у явища природи
(або у героїв, у предмети) і висловити у творчій формі власні враження:
«Я
— осінній листочок... я відчуваю...»,
«Я
— прозора хмаринка... я бачу..»,
«Я
— дитяча іграшка... я люблю...»,
«Я
— казка... я чую...тощо.»
Робота з
епіграфом
- Як вирозумієте епіграф, взятий до
уроку?
- Чи стосується він теми уроку?
- Що для вас є фантазія?
ІV. Підсумок
уроку.
1.Слово
вчителя.
В усі часи жили люди, які фантазували, мріяли,
прикрашали світ різними яскравими кольорами. Їх, як правило, не розуміли,
навіть сміялися з них, принижували. Пригадайте приклади з вивчених на попередніх уроках української літератури
твори та їх героїв, які прикрашали світ, робили його яскравим.
— Тож якими «золотими правилами» моралі слід
керуватися відтепер?
— Будь неповторною, індивідуальною, яскравою
особистістю!
Не
забувай, що навколо тебе — світ фантазерів і романтиків!
Самостверджуйся
і самовдосконалюйся!
- Повернемось до « Листочків -очікувань»
Учні
порівнюють свої очікування з тими, що писали на початку уроку.
Оцінювання навчальних досягнень.
V. Домашнє
завдання.
Виразно
читати вірш С. _____-________, виконати завдання _______________ – С. ________
* скласти діалог з Анною; намалювати квітку
духовних цінностей вашої родини ( можна це зробити у формі колажу з фото,
дитячих малюнків).
*
намалювати ілюстрації до поезії.
пʼятниця, 24 листопада 2017 р.
Літературний ранок
Літературний ранок
«Твір,
який читають, має теперішнє;
твір, який перечитують, має майбутнє»
Учитель. «Книга, яку читають, має теперішнє, а книга,
яку перечитують, має майбутнє», — так колись висловився відомий письменник А.
Дюма.
У нашу школу, як і в тисячі шкіл України, разом з незалежністю прийшов і
міцно вкоренився новий шкільний предмет
—світова література.
Важкий, незнайомий, та все ж цікавий, безграничний. Ознайомлюючись із
шедеврами світової літератури, ми то поринаємо в світ далеких пригод, то
переносимось у майбутнє, то сміємось і бешкетуємо, то сумуємо й співчуваємо
персонажам.
1 -й учень
Література — вічне джерело,
І де б, куди б мене не завело,
Не занесло у справах чи турботі,
Я п'ять хвилин знайду і
на роботі.
Щоб доторкнутися до ясної зорі.
Щоб побувати в череві морів,
Почути пісню, співану вночі,
Та відшукати від душі ключі.
Учитель
Хай поведуть мене
у дивовижний світ
Ясон чи діти капітана Гранта.
І хай з далекої планети шле
привіт
Маленький принц чи сивий
дід наш Санта.
Хай мрії справджує мале дівча
Ассоль,
Бажання здійснює лиш посох,
а не палка.
І щоб ніколи духи злі чи троль
Не розбивали наше дзеркало
На скалки.
2-й учень
Цікава, весела, багата.
Для нас ти приходиш, як свято.
У барвах зими, а чи літа
Даруєш бажаючим квіти,
Тепло, насолоду, читання.
Ти здійснюєш мрії й бажання.
Близька і далека, цікава натура
У ч н і (разом). Моя світова література.
Підписатися на:
Дописи (Atom)